Nowości
  • Porady

    Wyrabiajmy dobre nawyki u psa. I pamiętajmy, że mały pies też będzie kiedyś duży.

  • Aktualności

    Jeszcze nie skończył się sezon na kleszcze a już dużym problemem dla naszych podopiecznych milusińskich...

Wizyt:
Dzisiaj: 26Wszystkich: 103451

diety weterynaryjne

Odpowiednie żywienie jest jednym z ważniejszych aspektów opieki nad psem.

Jeśli chcesz, by Twój pies był zdrowy, musisz pamiętać o podstawowych wymaganiach żywnościowych. Pies na każdym etapie swojego życia będzie potrzebował pełnowartościowego, zbilansowanego pokarmu. Właściwa dieta będzie podstawą jego dobrego zdrowia. Należy pamiętać, że żywienie psa jest zróżnicowane ze względu na jego wiek, wielkość, zapotrzebowanie energetyczne, ciążę, karmienie czy też ewentualne choroby.

Każdy pies, aby funkcjonować prawidłowo, potrzebuje w swojej diecie takich składników, jak białka (proteiny) – odpowiadające za budowę ciała oraz jego regenerację, węglowodany – będące źródłem energii, tłuszcze – odpowiadające za zdrowy wygląd skóry i włosów oraz będące źródłem energii, witaminy i minerały – potrzebne do określonych reakcji chemicznych w organizmie psa, wypełniaczy – pomagających w trawieniu i funkcjonowaniu jelit, wody – potrzebnej do wszystkich procesów zachodzących w organizmie. Pies żywiony resztkami z posiłków ludzi nie otrzyma wszystkich niezbędnych mu składników odżywczych.

Psy są zwierzętami mięsożernymi – ich układ trawienny najlepiej trawi białka i tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Dlatego bardzo ważnym aspektem jest podawanie psu pokarmów z wysoką zawartością mięsa. Najlepsze są karmy markowe, z „górnej półki”, gdyż te tańsze zawierają bardzo często sojowe wypełniacze bądź dodatki zbóż, które nie są bardzo mało wartościowe i słabo przyswajalne. Jednak pomimo mięsożerności psów, nie należy zapewniać im diety bogatej tylko w mięso. Musi ona być jednak doskonale zbilansowana – oznacza to podawanie jedzenia wysokobiałkowego, z odpowiednią ilością tłuszczu i węglowodanów, zgodną z dziennymi wymogami żywieniowymi. Podawanie nie zbilansowanej karmy może powodować niedożywienie lub zatrucie.